18121A102GAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
18121A102GAT2A
18121A102GAT2A
Part Number
18121A102GAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1812
Data sheet
18121A102GAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
18121A102GAT2A
Comments
    18121A102GAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C