18121C394MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
18121C394MAT2A
18121C394MAT2A
Part Number
18121C394MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.39UF 100V X7R 1812
Data sheet
18121C394MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
18121C394MAT2A
Comments
    18121C394MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.39 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C