18125C224KAZ2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
18125C224KAZ2A
18125C224KAZ2A
Part Number
18125C224KAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812
Data sheet
18125C224KAZ2A.pdf
Delivery Services
18125C224KAZ2A
Comments
    18125C224KAZ2A Specifications
    SeriesFLEXITERM®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C