1812B102K302NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1812B102K302NT
1812B102K302NT
Part Number
1812B102K302NT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Data sheet
1812B102K302NT.pdf
Delivery Services
1812B102K302NT
Comments
    1812B102K302NT Specifications
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C