1812B472K202NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1812B472K202NT
1812B472K202NT
Part Number
1812B472K202NT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1812
Data sheet
1812B472K202NT.pdf
Delivery Services
1812B472K202NT
Comments
    1812B472K202NT Specifications
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4700 pF
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C