1812HC182KAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1812HC182KAT1A
1812HC182KAT1A
Part Number
1812HC182KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1800PF 3KV X7R 1812
Data sheet
1812HC182KAT1A.pdf
Delivery Services
1812HC182KAT1A
Comments
    1812HC182KAT1A Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1800 pF
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C