1812PC104MAT3A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1812PC104MAT3A
1812PC104MAT3A
Part Number
1812PC104MAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812
Data sheet
1812PC104MAT3A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1812PC104MAT3A
Comments
    1812PC104MAT3A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C