1812WC272MAT3A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1812WC272MAT3A
1812WC272MAT3A
Part Number
1812WC272MAT3A
Description
CAP CER 2700PF 2.5KV X7R 1812
Data sheet
1812WC272MAT3A.pdf
Delivery Services
1812WC272MAT3A
Comments
    1812WC272MAT3A Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated2500V (2.5kV)
    Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C