1812YD106MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1812YD106MAT2A
1812YD106MAT2A
Part Number
1812YD106MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 1812
Data sheet
1812YD106MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1812YD106MAT2A
Comments
    1812YD106MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C