18251A362JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
18251A362JAT2A
18251A362JAT2A
Part Number
18251A362JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 3600PF 100V NP0 1825
Data sheet
18251A362JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
18251A362JAT2A
Comments
    18251A362JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance3600 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C