18252A102JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
18252A102JAT2A
18252A102JAT2A
Part Number
18252A102JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 200V NP0 1825
Data sheet
18252A102JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
18252A102JAT2A
Comments
    18252A102JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C