18257C103JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
18257C103JAT2A
18257C103JAT2A
Part Number
18257C103JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1825
Data sheet
18257C103JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
18257C103JAT2A
Comments
    18257C103JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C