1825D392J501KHT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1825D392J501KHT
1825D392J501KHT
Part Number
1825D392J501KHT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 3900PF 500V C0G/NP0 1825
Data sheet
1825D392J501KHT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1825D392J501KHT
Comments
    1825D392J501KHT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance3900 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C