1825E155K250KHT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1825E155K250KHT
1825E155K250KHT
Part Number
1825E155K250KHT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 1.5UF 25V 1825
Data sheet
1825E155K250KHT.pdf
Delivery Services
1825E155K250KHT
Comments
    1825E155K250KHT Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1.5 µF
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C