201P08W105KJ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
201P08W105KJ4
201P08W105KJ4
Part Number
201P08W105KJ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1.0UF 200V X7R 6SMD
Data sheet
201P08W105KJ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
201P08W105KJ4
Comments
    201P08W105KJ4 Specifications
    SeriesMini-Switch Mode®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead StyleJ-Lead
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case6-Stacked SMD, J-Lead
    Thickness (Max)0.095" (2.41mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.280" L x 0.270" W (7.11mm x 6.86mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C