202H03W222KQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202H03W222KQ4
202H03W222KQ4
Part Number
202H03W222KQ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R RADIAL
Data sheet
202H03W222KQ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
202H03W222KQ4
Comments
    202H03W222KQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)0.302" (7.67mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C