202H51W473MQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202H51W473MQ4
202H51W473MQ4
Part Number
202H51W473MQ4
Description
CAP CER 0.047UF 2KV X7R RADIAL
Data sheet
202H51W473MQ4.pdf
Delivery Services
202H51W473MQ4
Comments
    202H51W473MQ4 Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.047 µF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.375" (9.53mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.472" L x 0.320" W (12.00mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max)0.404" (10.25mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C