202H54W563KV4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202H54W563KV4
202H54W563KV4
Part Number
202H54W563KV4
Description
CAP CER 0.056UF 2KV X7R 3640
Data sheet
202H54W563KV4.pdf
Delivery Services
202H54W563KV4
Comments
    202H54W563KV4 Specifications
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.056 µF
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case3640 (9110 Metric)
    Thickness (Max)0.200" (5.08mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.360" L x 0.400" W (9.14mm x 10.16mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C