202R18N101JF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202R18N101JF4E
202R18N101JF4E
Part Number
202R18N101JF4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 100PF 2KV NP0 1206
Data sheet
202R18N101JF4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
202R18N101JF4E
Comments
    202R18N101JF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C