202R29N471KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202R29N471KF4E
202R29N471KF4E
Part Number
202R29N471KF4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 470PF 2KV NP0 1808
Data sheet
202R29N471KF4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
202R29N471KF4E
Comments
    202R29N471KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.085" (2.16mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C