202R29N471KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202R29N471KV4E
202R29N471KV4E
Part Number
202R29N471KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 470PF 2KV C0G/NP0 1808
Data sheet
202R29N471KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
202R29N471KV4E
Comments
    202R29N471KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.085" (2.16mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C