202R29W471KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202R29W471KV4E
202R29W471KV4E
Part Number
202R29W471KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 470PF 2KV X7R 1808
Data sheet
202R29W471KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
202R29W471KV4E
Comments
    202R29W471KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.085" (2.16mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C