202S41W102KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202S41W102KV4E
202S41W102KV4E
Part Number
202S41W102KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Data sheet
202S41W102KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
202S41W102KV4E
Comments
    202S41W102KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C