202S41W102MV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202S41W102MV4E
202S41W102MV4E
Part Number
202S41W102MV4E
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Data sheet
202S41W102MV4E.pdf
Delivery Services
202S41W102MV4E
Comments
    202S41W102MV4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C