202S41W272KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202S41W272KF4E
202S41W272KF4E
Part Number
202S41W272KF4E
Description
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1210
Data sheet
202S41W272KF4E.pdf
Delivery Services
202S41W272KF4E
Comments
    202S41W272KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C