202S43W102KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
202S43W102KF4E
202S43W102KF4E
Part Number
202S43W102KF4E
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812
Data sheet
202S43W102KF4E.pdf
Delivery Services
202S43W102KF4E
Comments
    202S43W102KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C