22201C153KAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
22201C153KAT1A
22201C153KAT1A
Part Number
22201C153KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 2220
Data sheet
22201C153KAT1A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
22201C153KAT1A
Comments
    22201C153KAT1A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.015 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.130" (3.30mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C