22203C475KAZ2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
22203C475KAZ2A
22203C475KAZ2A
Part Number
22203C475KAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 2220
Data sheet
22203C475KAZ2A.pdf
Delivery Services
22203C475KAZ2A
Comments
    22203C475KAZ2A Specifications
    SeriesFLEXITERM®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.090" (2.28mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.225" L x 0.197" W (5.72mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C