2220HC122KAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2220HC122KAT1A
2220HC122KAT1A
Part Number
2220HC122KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1200PF 3KV X7R 2220
Data sheet
2220HC122KAT1A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
2220HC122KAT1A
Comments
    2220HC122KAT1A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C