22251A182FAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
22251A182FAT2A
22251A182FAT2A
Part Number
22251A182FAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 2225
Data sheet
22251A182FAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
22251A182FAT2A
Comments
    22251A182FAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance1800 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C