22255A123JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
22255A123JAT2A
22255A123JAT2A
Part Number
22255A123JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.012UF 50V NP0 2225
Data sheet
22255A123JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
22255A123JAT2A
Comments
    22255A123JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.012 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C