2225AC104JAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2225AC104JAT1A
2225AC104JAT1A
Part Number
2225AC104JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225
Data sheet
2225AC104JAT1A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
2225AC104JAT1A
Comments
    2225AC104JAT1A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C