2225AC124KAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2225AC124KAT1A
2225AC124KAT1A
Part Number
2225AC124KAT1A
Description
CAP CER 0.12UF 1KV X7R 2225
Data sheet
2225AC124KAT1A.pdf
Delivery Services
2225AC124KAT1A
Comments
    2225AC124KAT1A Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.12 µF
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C