2225B103K202NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2225B103K202NT
2225B103K202NT
Part Number
2225B103K202NT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225
Data sheet
2225B103K202NT.pdf
Delivery Services
2225B103K202NT
Comments
    2225B103K202NT Specifications
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.220" L x 0.250" W (5.59mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C