2225CC304KAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2225CC304KAT1A
2225CC304KAT1A
Part Number
2225CC304KAT1A
Description
CAP CER 0.3UF 630V X7R 2225
Data sheet
2225CC304KAT1A.pdf
Delivery Services
2225CC304KAT1A
Comments
    2225CC304KAT1A Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.3 µF
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C