2225GC102JAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2225GC102JAT1A
2225GC102JAT1A
Part Number
2225GC102JAT1A
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2225
Data sheet
2225GC102JAT1A.pdf
Delivery Services
2225GC102JAT1A
Comments
    2225GC102JAT1A Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C