2225PC684KAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2225PC684KAT1A
2225PC684KAT1A
Part Number
2225PC684KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2225
Data sheet
2225PC684KAT1A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
2225PC684KAT1A
Comments
    2225PC684KAT1A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C