2225Y4K00272MXR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2225Y4K00272MXR
2225Y4K00272MXR
Part Number
2225Y4K00272MXR
Description
CAP CER 2700PF 4KV X7R 2225
Data sheet
2225Y4K00272MXR.pdf
Delivery Services
2225Y4K00272MXR
Comments
    2225Y4K00272MXR Specifications
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
    Voltage - Rated4000V (4kV)
    Size / Dimension0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C