2225Y5000472GCR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2225Y5000472GCR
2225Y5000472GCR
Part Number
2225Y5000472GCR
Description
CAP CER 4700PF 500V C0G/NP0 2225
Data sheet
2225Y5000472GCR.pdf
Delivery Services
2225Y5000472GCR
Comments
    2225Y5000472GCR Specifications
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance4700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C