2225Y5000824KXR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
2225Y5000824KXR
2225Y5000824KXR
Part Number
2225Y5000824KXR
Description
CAP CER 0.82UF 500V X7R 2225
Data sheet
2225Y5000824KXR.pdf
Delivery Services
2225Y5000824KXR
Comments
    2225Y5000824KXR Specifications
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.82 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C