250R14W103KV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
250R14W103KV4T
250R14W103KV4T
Part Number
250R14W103KV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603
Data sheet
250R14W103KV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
250R14W103KV4T
Comments
    250R14W103KV4T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C