250R14Y104ZV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
250R14Y104ZV4T
250R14Y104ZV4T
Part Number
250R14Y104ZV4T
Description
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0603
Data sheet
250R14Y104ZV4T.pdf
Delivery Services
250R14Y104ZV4T
Comments
    250R14Y104ZV4T Specifications
    Series
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C