250R18X475MV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
250R18X475MV4E
250R18X475MV4E
Part Number
250R18X475MV4E
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Data sheet
250R18X475MV4E.pdf
Delivery Services
250R18X475MV4E
Comments
    250R18X475MV4E Specifications
    SeriesTANCERAM®
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C