250S41W335KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
250S41W335KV4E
250S41W335KV4E
Part Number
250S41W335KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1210
Data sheet
250S41W335KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
250S41W335KV4E
Comments
    250S41W335KV4E Specifications
    SeriesTANCERAM®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance3.3 µF
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C