250X15W104MV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
250X15W104MV4E
250X15W104MV4E
Part Number
250X15W104MV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Data sheet
250X15W104MV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
250X15W104MV4E
Comments
    250X15W104MV4E Specifications
    SeriesX2Y®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C