251P08W105KL4S
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
251P08W105KL4S
251P08W105KL4S
Part Number
251P08W105KL4S
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1.0UF 250V X7R 6SMD
Data sheet
251P08W105KL4S.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
251P08W105KL4S
Comments
    251P08W105KL4S Specifications
    SeriesMini-Switch Mode®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead StyleL-Lead
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case6-Stacked SMD, J-Lead
    Thickness (Max)0.095" (2.41mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.280" L x 0.270" W (7.11mm x 6.86mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C