251R15W223KF4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
251R15W223KF4T
251R15W223KF4T
Part Number
251R15W223KF4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Data sheet
251R15W223KF4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
251R15W223KF4T
Comments
    251R15W223KF4T Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C