251R15W223KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
251R15W223KV4E
251R15W223KV4E
Part Number
251R15W223KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Data sheet
251R15W223KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
251R15W223KV4E
Comments
    251R15W223KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C