251S48W105KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
251S48W105KV4E
251S48W105KV4E
Part Number
251S48W105KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2225
Data sheet
251S48W105KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
251S48W105KV4E
Comments
    251S48W105KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.140" (3.55mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C