251S49W105KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
251S49W105KV4E
251S49W105KV4E
Part Number
251S49W105KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 1825
Data sheet
251S49W105KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
251S49W105KV4E
Comments
    251S49W105KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max)0.140" (3.55mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C